Rośnie rola energii z OZE wytwarzanej w obszarze budynku i w jego bezpośrednim otoczeniu – najczęściej instalacji PV, ale też np. małych turbin wiatrowych czy nawet pomp ciepła. Możliwości zarówno bezpośredniej konsumpcji wytworzonej energii, jak i jej odroczenia dzięki magazynowaniu przyczyniają się do rosnącej popularności różnych rodzajów urządzeń – np. pomp ciepła do c.o. i c.w.u., urządzeń wykorzystujących efekt akumulacji ciepła, takich jak grzejniki akumulacyjne lub ogrzewanie podłogowe zatopione w betonowej płycie grzejnej, czy zasobników c.w.u. z grzałkami elektrycznymi (będącymi w świetle programu „Mój Prąd” magazynami ciepła).
OZE mają coraz większe znaczenie także w usługach, produkcji i w przemyśle, a zwłaszcza w zawodowej produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Obok znanych jednostek energetyki wodnej, wiatrowej, geotermalnej czy wykorzystującej biomasę, w produkcji energii coraz popularniejsze są farmy fotowoltaiczne. Zaczynają się też pojawiać – choć wciąż pionierskie i innowacyjne – rozwiązania z zastosowaniem ciepłowni biogazowych czy kogeneracji z wykorzystaniem ciepła odpadowego.
W niniejszej publikacji zebraliśmy przykłady zastosowania OZE do wytwarzania lub oszczędzania energii elektrycznej w różnej skali oraz zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej urządzeń i instalacji z naszego sektora. Liczymy, że zainspirują Państwa i ułatwią zawodowe poruszanie się wśród urządzeń i instalacji zasilanych energią elektryczną.
Życzymy dobrej lektury!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz