wtorek, 25 lipca 2017

Elewacje wentylowane - rozwiązania rynkowe a obowiązujące przepisy

 
AGS - lider pasywnych rozwiązań

Izolacyjność cieplna ściany zewnętrznej z elewacją wentylowaną

W projektach budynków coraz powszechniejszym rozwiązaniem stają się systemy ścienne z elewacją wentylowaną. Posiadają one wiele zalet, m.in. chronią ściany przed kondensacją pary wodnej. Umożliwiają także stosowanie różnorodnych rozwiązań materiałowych na warstwę osłonową (np. paneli fotowoltaicznych) czy warstwę izolacji cieplnej (np. o zmiennych właściwościach fazowych).

Mają one jednak niestety istotną wadę, jaką jest powstawanie efektu punktowego mostka cieplnego w miejscu przebicia izolacji cieplnej kotwami łączącymi warstwę konstrukcyjną z elewacją. Problem ten staje się szczególnie znaczący w obliczu zaostrzających się wymagań technicznych w zakresie izolacyjności cieplnej, planowanych na 2017 i 2021 r.

W konstrukcjach tych stosowane muszą być elementy osłaniające warstwę izolacji cieplnej i pustki wentylowanej przed bezpośrednim wpływem środowiska zewnętrznego, wykonane ze stali, kamienia naturalnego, kruszywa kamiennego spojonego żywicą, szkła i innych materiałów.

Wymagania energetyczne
Poznaj systemy spełniające wymagania na rok 2021 »

Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu?

Trzy podstawowe czynniki, na które należy zwrócić uwagę, to: efektywność energetyczna, nieodpadanie systemu podczas pożaru oraz odporność na korozję międzymateriałową, sankcjonowane przez polskie prawo i WT.

Porównanie 5 rozwiązań dla fasad wentylowanych

porównanie 5 rozwiązań

Czemu warto skorzystać z konsol AGS typu HI+?

Wykazuje w obliczeniach bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej w odniesieniu do odpowiedników wykonanych z aluminium - w tym wypadku współczynnik λ = 4,3 W/(m·K), natomiast w aluminium λ = 200 W/(m·K).

Jest wykonana ze stali nierdzewnej o specjalnie zaprojektowanym kształcie, który pozwala osiągnąć bardzo wysoką nośność przy grubości ścianki 2 i 3 mm.

Materiał wykonania konsol AGS (stal nierdzewna 304 i 316) ma temperaturę topnienia ponad 1400°C. Tym samym jest ona niższa od temperatury rozwiniętego pożaru, zgodnie z którym wykonuje się testy ogniowe np. w Instytucie Techniki Budowlanej. Pozwala to spełnić zapisy §225 Warunków Technicznych.




Stal nierdzewna posiada tzw. zgodność chemiczną z alkaicznymi materiałami budowlanymi. Dlatego stosowanie jakichkolwiek podkładek nie jest konieczne, dzięki czemu zostaje podniesiona izolacyjność termiczna.

Ruszt aluminiowy zbrojony elementami nierdzewnymi jest przeznaczony do stosowania w pasach nadprożowo-podokiennych, tam gdzie podczas pożaru występuje największe oddziaływanie ognia. Wówczas jest on mocowany elementem kątowym poprzez pasek stali nierdzewnej do najbliższej konsoli nośnej wykonanej również ze stali nierdzewnej. Podczas pożaru aluminium wytopi się, a elementy okładzin zawisną na pasku nierdzewnym.


Rozwiązania  AGS w dniu 30 czerwca 2017 r uzyskały Krajową Ocenę Techniczną ITB-KOT-2017/0097 na „Zestaw wyrobów do wykonywania podkonstrukcji systemu AGS do mocowania wentylowanych okładzin elewacyjnych”. Jest to dokument, który dopuszcza do obrotu i stosowania tzw. konsole pasywne lub inaczej zwane termicznymi. Należy podkreślić, że wszystkie wyroby zostały sklasyfikowane jako niepalne w klasie A1 wg normy PN-EN 13501-1+A1:2010.

Tym samym wyroby te mogą być stasowane jako zamocowania okładzin powyżej 25 m wysokości budynku (§ 216 Warunków Technicznych -WT) oraz na ścianach oddzieleń przeciwpożarowych (§235 WT). Ze względu na to, że są wykonane ze stali nierdzewnej o specjalnie zaprojektowanymi otworowaniami nie zachodzi konieczności wykonywania termopokładek lub innych przekładek z materiałów nieposiadający klas niepalności A1 lub A2.

Sprawdź rozwiązania dla fasad wentylowanych »

Niniejszy e-mail reklamowy wysłany został przez Grupę MEDIUM (właściciel portali: RynekInstalacyjny.pl, Administrator24.info, elektro.info.pl, EkspertBudowlany.pl, IZOLACJE.com.pl) z siedzibą w Warszawie, ul. Karczewska 18, zgodnie z regulaminem i na zlecenie AGS Sp. z o. o. Jeśli nie życzą sobie Państwo otrzymywać więcej podobnych wiadomości, prosimy kliknąć tutaj.

 

1 komentarz: